•  W naszym przedszkolu realizowane jest wiele programów, projektów, akcji czy kampanii. Pozwalają one na pełne rozwijanie możliwości wszystkich dzieci, wspierają rozwój poznawczy, społeczny, emocjonalny czy fizyczny. Dodatkowo realizowanie ich umożliwia pogłębianie treści związanych z wartościami, poznawaniem siebie i innych, rozwijaniem poczucia odpowiedzialności za przyrodę i otaczający świat. Dla nas, ważne jest danie dzieciom wielu możliwości, by gotowe były rozwijać się w każdym kierunku, w którym tylko będą chciały.

          Do najważniejszych realizowanych programów należą: 

          1. Rozwój- Wychowanie - Edukacja. Program wychowania przedszkolnego
          Autorzy: Anna Stalmach-Tkacz, Karina Mucha
          Program jest propozycją holistycznego wspierania rozwoju przedszkolaków przez wychowanie, edukację i rozwój. Prezentuje metody wspierania rozwoju emocjonalno-społecznego zgodnie z najnowszą wiedzą z zakresu psychologii emocji i motywacji oraz sposoby rozwijania umiejętności uczenia się dzieci, jak również dostarcza rozwiązań w zakresie indywidualizacji pracy z dzieckiem oraz włączania domu rodzinnego w wychowanie, profilaktykę i edukację małego dziecka.
          Odwołuje się do podstawy programowej wychowania przedszkolnego z 14 lutego 2017 r.
          W programie znajdują się: praktyczne wskazówki dotyczące obserwacji i diagnozy z uwzględnieniem obowiązujących przepisów, treści programowe z uwzględnieniem wieku rozwojowego, cele i zadania wychowania przedszkolnego oraz sposoby i warunki ich realizacji z uwzględnieniem metod i form indywidualizacji, m.in. metody wychowawcze, edukacyjne nauczania i uczenia się.
          Jedno z innowacyjnych rozwiązań stanowi propozycja wprowadzenia w przedszkolu „wychowania kształtującego” z elementem samooceny, do której wdrażamy dziecko od najmłodszych lat.

           

          Z językiem angielskim za pan brat - program dla dzieci w wieku 3-6 lat autorstwa Małgorzaty Zawila

          Program „Z językiem angielskim za pan brat” ma na celu motywowanie i zachęcanie do nauki języka angielskiego. Zakłada on stwarzanie sytuacji sprzyjających odkrywaniu świata oraz wykorzystywanie naturalnych predyspozycji dziecka do rozwijania umiejętności językowych. Dzieci poznają materiał językowy stopniowo, rozwijają kompetencje komunikacyjne, są wdrażane do pracy w grupie.

          Głównym założeniem programu jest nauczanie wielopłaszczyznowe, pozwalające dzieciom uczyć się języka angielskiego aktywnie, wykorzystując wszystkie zmysły. Podczas zabaw w języku angielskim łączymy produkcję językową z czynnościami motorycznymi.

          Poza tym, podczas zajęć umacniana jest wiara dzieci we własne siły oraz w możliwość osiągnięcia założonych celów, wspierany jest rozwój emocjonalny i poznawczy dzieci, kształtowana ich osobowość, rozwijana tolerancja.

           

          Międzynarodowy Program Powszechnej Dwujęzyczności

          „Dwujęzyczne Dzieci” / “Bilingual Future”

           

          Więcej informacji:

           

          www.dwujezycznedzieci.pl

           

          www.bilingualfuture.com/pl/

           

          www.youtube.com/DwujezyczneDzieci

           

          Infolinia: (+48) 22 290 44 33

          CEL

          Zasadniczym celem Programu jest codzienne, kontekstowe osłuchiwanie dzieci z językiem angielskim w okresie szczególnej wrażliwości językowej (0-6) tak, żeby angielski nigdy nie stał się dla nich językiem obcym. W ten sposób właśnie dziecko naturalnie - czyli na tych samych zasadach jak pierwszy - nabywa drugi język. Dwujęzyczność to cel, który rozumiemy zarówno indywidualnie – jako inwestycję tu i teraz w rozwój każdego dziecka, jak i społecznie – jako nowej jakości fundament dla polskiej gospodarki, ekonomii i polityki społecznej.

           

          KORZYŚCI

          Prócz samych umiejętności językowych dwujęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu, a przy tym wiedzę i umiejętności, które na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.

          Bilingwizm m.in. poprawia koncentrację, wpływa na lepszą podzielność uwagi oraz pamięć (semantyczną i epizodyczną), pogłębia wrażliwość kulturową i społeczną, rozwija zdolności analityczne i empatyczne. Dwujęzyczne dzieci, a później dorośli osiągają lepsze wyniki w nauce, mają większe możliwości adaptacji społecznej i kulturowej. Cechuje ich wyższa pozycja społeczna i materialna oraz – co chyba najważniejsze – lepsze zdrowie. Warto podkreślić, iż dwujęzyczność opóźnia o 5-6 lat skutki chorób Alzheimera i Parkinsona.

           

          METODA

          Program Powszechnej Dwujęzyczności wykorzystuje pierwszą na świecie, przełomową, ale jednocześnie najbardziej ze wszystkich naturalną metodę przyswajania języka angielskiego we wczesnym dzieciństwie równolegle do języka ojczystego. Jest to specjalnie wykreowany świat bohaterów, piosenek, filmów animowanych oraz przygotowanych na tej podstawie zabaw językowo-muzyczno-ruchowych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.

          Wszystko zostało metodycznie zaplanowane od urodzenia aż do szóstego roku życia. Specjalnie przygotowane dwie serie edukacyjne: „Baby Beetles” (wiek 0-4), „Tom and Keri” (wiek 3-6) w formie spirali językowej wprowadzają rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując wszystko do typowych dla dziecka w danym wieku możliwości i zainteresowań. Dzięki temu język angielski nigdy nie staje się dla dziecka językiem obcym.

          Warto podkreślić, iż Program skonstruowany jest tak, że zarówno rodzice w domu, jak i opiekunowie w żłobku / przedszkolu, w początkowym etapie nauczania nie muszą znać angielskiego, żeby pomóc dzieciom w codziennych zajęciach; co więcej, mogą efektywnie, przez wspólną zabawę, uczyć się razem z nimi. Do nich skierowany właśnie jest Uniwersalny Kurs dla Żłobków i Przedszkoli w wersji Standard.

          Dla wychowawców anglojęzycznych przygotowane są wersje Plus oraz Expert, które wykorzystują pacynki “mówiące” tylko po angielsku (podstawowa zasada dwujęzyczności OPOL = One Person/Place One Language).

          Współpraca opiekunów i lektorów daje o wiele lepsze rezultaty, niż wyłącznie praca lektorów. Kontekstowe obcowanie dzieci z językiem w czasie codziennych zabaw w placówce oraz w domu utrwala materiał tak, że dzieci niemal natychmiast wykorzystują go czynnie w czasie spontanicznych zabaw - po prostu zwyczajnie posługują się nim.

           

          AUTOR

          Autorką tej opisanej powyżej koncepcji jest światowej sławy lingwistka – Claire Selby, która od kilkunastu lat tworzy materiały – zarówno teksty jak i muzykę – do nauki angielskiego dla najmłodszych.

          Jest autorką pełnych kursów szkolnych wydawanych przez Cambridge University Press, Oxford University Press i Foreign Language and Research Press (Chiny). Pracuje również jako doradca BBC Worldwide w zakresie dziecięcej edukacji językowej. Na drodze długoletnich badań i doświadczeń wypracowała unikalną metodę nauczania – Spiral Language System (SPIRAL = Sounds, Pictures, Interest, Repetition, Actions, Links).

          Wykorzystuje w niej naturalne dla wieku właściwości i mechanizmy przyswajania wiedzy i rozwijania umiejętności. Nauka tym systemem gwarantuje znakomite rezultaty – pozwala poznawać język poprzez zabawę w sposób możliwie najbardziej efektywny. Za swoją twórczość otrzymała m.in. następujące nagrody: „Świat Przyjazny Dziecku” – wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt edukacyjny dla dzieci organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka (2004), Nagroda Komitetu Olimpijskiego w Pekinie za piosenkę olimpijską, wyróżnienie w Cannes dla serialu Tom and Keri przyznane przez Dziecięce Jury (MipJunior 2012), trzy wyróżnienia British Council za publikacje związane z nauczaniem dzieci języka angielskiego oraz nagrodę The English-Speaking Union za innowacyjność w tworzeniu materiałów do nauki języka angielskiego dla dzieci.

           

           

          „Odkrywam świat liter”
          Program autorski przeznaczony dla dzieci 4,5 – letnich,
           realizowany w grupie „Słoneczka”


            Program autorski „Odkrywam świat liter” dotyczy dziecięcej inicjacji w tajemniczy świat pisma, przy wykorzystaniu jego własnego imienia. Opracowany został w oparciu o metodę Ireny Majchrzak „Nazywanie świata – odimienna metoda nauki czytania” . Dziecko poprzez własne imię, z którym się utożsamia, rozbudza swoje zainteresowanie pismem i czytaniem. Nauka rozpoczyna się od czytania globalnego własnego imienia, dziecko dostrzega różnicę między kształtem poszczególnych liter w zapisie własnego imienia. Akt inicjacji to magiczny gest wprowadzający w świat pisma. Dziecko doświadcza ,że coś może być wyrażone za pomocą liter. Akt inicjacji to „skok w pismo”. Nauczyciel odsłania dziecku alfabetyczną istotę jego imienia. 
           Z metody Ireny Majchrzak do programu włączone zostały następujące etapy nauki czytania : inicjacja z imieniem, ściana pełna liter, nazywanie świata. Program został wprowadzony na okres trzech lat.

          Przedszkolak przyjacielem zwierzaków – rozwój empatii u dziecka przedszkolnego - innowacja pedagogiczna realizowana w grupie "Słoneczka"

           

          Jedną z charakterystycznych cech dzieci w wieku przedszkolnym jest ich zainteresowanie światem zwierząt. Przedszkolaki chętnie spędzają z nimi czas, tworzą pozytywne relacje co przedkłada się na różne aspekty ich życia: dobry kontakt z rówieśnikami, empatia w stosunku do natury, łatwość radzenia sobie z przeciwnościami, rozwój poczucia odpowiedzialności, aktywności fizycznej. Dodatkowo dzieci zdobywają powiernika tajemnic, uczą się nawiązywać relacje z drugą istotą, uczą się rozpoznawania i reagowania na emocje.

          Innowacja opiera się na założeniu, iż w wieku przedszkolnym kształtują się podstawowe nawyki, wzorce zachowania, cechy osobowości, podstawowa skala uczuć. Ucząc dzieci empatii w stosunku do zwierząt wyposażamy je na całe dorosłe życie. Dla nich szanowanie zwierząt, respektowanie ich indywidualnych potrzeb, a co za tym idzie właściwe traktowanie będzie czymś naturalnym.

          Istnieje wiele mitów, stereotypów, uprzedzeń dotyczących zwierząt. Część z nich jest krzywdząca i mija się z prawdą. W życiu codziennym spotykamy się z agresją w stosunku do zwierząt, traktowaniem ich przedmiotowo i eksploatowaniem ze szczególnym okrucieństwem. Łamanie praw zwierząt jest nagminne, ponieważ świadomość społeczna jest zbyt niska. Wiek przedszkolny jest idealnym momentem na uwrażliwienie dzieci na fakt, iż zwierzęta podobnie jak ludzie odczuwają i mają swoje indywidualne potrzeby, innowacja pomoże ten cel osiągnąć. Dodatkowo zawiera ona elementy dogoterapii.

          MATEMATYKA SMYKA
          MISIE KUBUSIE

          Innowacja pedagogiczna „Matematyka Smyka” została wprowadzona w celu poszerzenia znajomości pojęć matematycznych. Przedszkolaki wykonują wiele działań podczas realizowania podstawy programowej,  jednak domagają się większej ilości doświadczeń związanych z matematycznym światem. Dzieci będą  mogły uczyć się poprzez zabawę, poprzez dostarczanie różnorodnych bodźców i będą zachęcane  do podejmowania samodzielnych działań. 
          Realizując cele i zamierzenia wprowadzonej innowacji postaramy się zaspokoić matematyczną ciekawość naszych dzieci oraz dostarczyć im jak najwięcej przestrzeni i możliwości samodzielnego działania, poznawania oraz rozwiązywania zagadnień dostosowanych do wieku dzieci.
           

           

          Mowa- nieodzowne narzędzie

          innowacja prdagogiczna dla dzieci w wieku 3-6 lat - M. Zawila, realizowana w grupie Słoneczka

           

          Innowacja pedagogiczna „Mowa – nieodzowne narzędzie” prezentuje holistyczne podejście do dzieci wspierając jednocześnie rozwój mowy oraz motoryki rąk. Jako że, ośrodek odpowiedzialny za ruchy artykulacyjne znajdujący się w płacie czołowym mózgu, umiejscowiony jest blisko ośrodka odpowiedzialnego za ruchy rąk, rozwój mowy jest ściśle powiązany z rozwojem motoryki precyzyjnej dłoni. Badania wykazały, iż w trakcie wykonywania ruchów rąk aktywowany jest ośrodek Broki odpowiedzialny między innymi za tworzenie mowy i jej rozumienie. W ramach innowacji dzieci zachęcane są zarówno do zabaw logopedycznych, jak i do regularnego usprawniania dłoni.

          Dodatkowo, zajęcia pozwalają na odkrywanie świata i samego siebie, uczą bezwarunkowej akceptacji drugiej osoby, pozwalają na swobodne wyrażanie swoich odczuć i emocji oraz wpływają pozytywnie na podniesienie własnej samooceny.

          I

           

          Grupa „Kangurki”  - Innowacja pedagogiczna „Bajki są magiczne”

           

          Innowacja opiera się na najważniejszych wartościach moralnych takich jak:

           

          Szacunek- który jest fundamentem wszystkich wartości, to grzeczność połączona z troską o uczucia i dobro drugiej osoby

          Uczciwość- która buduje nasze poczucie własnej wartości oraz zaufanie innych do nas

          Odpowiedzialność- która czyni życie wartościowszym, wymaga wysiłku, wyrzeczeń, a nawet wielkich poświeceń, ale w zamian przynosi szacunek innych osób

          Odwaga- która zawiera w sobie element mądrości, ocenę, co jest dobre, a co złe

          Sprawiedliwość- to przestrzeganie zasady równości praw, poszanowanie prawdy

          Pokojowość- to unikanie przemocy, to postawa człowieka otwartego na różne rozwiązania, który szanując innych, zawsze kieruje się spokojem i cierpliwością

          Przyjaźń, Miłość, Dobroć - to okazywanie uczuć innym, odczuwanie szczęścia

          Solidarność- to gotowość do pomocy, wsparcia, to także poświęcenie i szlachetność

          Piękno- to coś co nas zachwyca i czyni lepszymi

          Mądrość- to roztropność, to celowe przyczynianie się do dobra poprzez właściwe wybory

           

          Każdego miesiąca poprzez literaturę i działania aktywizujące, dzieci odbywają podróż do innej krainy wartości oraz poznają bardzo wartościowe Dobranocki z dawnych lat oraz literatury czytanej.

          „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” - ogólnopolski projekt 

          Projekt „Mały Miś w świecie wielkiej literatury” mający na celu rozwijanie czytelnictwa we współpracy z rodzicami. Ma on pozytywny wpływ na rozwój zdolności rozumienia i tworzenia informacji, rozwija kompetencje osobiste, społeczne, obywatelskie, kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej oraz umiejętności uczenia się.

          Podczas realizacji projektu zadaniem dzieci jest zaopiekowanie się Brunem, natomiast zadaniem rodziców jest poczytanie misiowi na dobranoc i wypełnienie wraz z dzieckiem „Dzienniczka Małego Misia”.

           

          Projekt „Emocje w życiu codziennym”,

          który poprzez zabawę pomaga nauczyć rozróżniania emocji i uczuć przyjemnych od nieprzyjemnych, oraz zrozumieć, iż odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie. Projekt pomoże dzieciom zrozumieć, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, a także ma na celu pomoc w nauczeniu się sztuki panowania nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji.

           

          „Zdrowo i sportowo” - ogólnopolski program edukacyjny

          Koordynator: Aleksandra Cena

          Grupa: „ Króliczki” 6-latki

          Czas trwania: 01.09.2023. – 30.06.2024.

          Cele:

          Celem projektu jest z jednej strony zwiększanie świadomości dorosłych opiekunów dzieci na temat roli i wagi aktywności fizycznej (również odpowiedniego odżywiania i odpoczynku, tzn. właściwej dawki i jakości snu) w prawidłowym rozwoju fizycznym oraz psychicznym dziecka, a także przeciwdziałaniu pandemii chorób cywilizacyjnych (w tym nadwagi i otyłości, cukrzycy typu 2, wad postawy).

          Z drugiej strony dostarczenie wiedzy i gotowych rozwiązań w postaci scenariuszy zajęć, materiałów edukacyjnych i komunikacyjnych, spotkań ze specjalistami, webinariów oraz zajęć online. Ważną rolę odgrywa również aspekt uświadomienia zmiany w podejściu do wczesnej specjalizacji w sporcie oraz świadomego minimalizowania zbyt wczesnej rywalizacji. Po zakończeniu projektu uczestnicy otrzymują certyfikaty.

           

          Kreatywne prace plastyczne – Międzynarodowy projekt edukacyjny

          Koordynator: Aleksandra Cena

          Grupa: „Króliczki” 6-latki

          Czas trwania projektu: 14.09.2023 – 14.05.2024.

          Cele:

          • Zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia sztuki, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie harmonijnego rozwoju oraz kreatywności uczestników poprzez różnorodne działania plastyczne.
          •  Poznanie i eksperymentowanie z różnymi technikami plastycznymi.
          •  Arteterapia rozwojowa oraz profilaktyka zdrowia psychicznego uczestników.
          •  Inicjowanie i promowanie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży.

          Aktywność plastyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Mowa tu przede wszystkim o zakresie małej motoryki, integracji sensorycznej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, a także o uwadze, wyobraźni i kreatywności. Zajęcia plastyczne mają również aspekt poznawczy i wychowawczy oraz walor terapeutyczny. To tylko niektóre z korzyści, jakie płyną z zajęć plastycznych. Aby czerpać z nich w pełni, ważna jest odpowiednio przeprowadzona edukacja plastyczna – zarówno w szkole, jak i poza nią.

          Program Kreatywne Prace Plastyczne wymaga wykonania 9 zadań plastycznych indywidualnie z uczniem, bądź grupowo. Każde zadanie musi być wykonane zgodnie z wytycznymi autorki projektu. Prace niezgodne są niezaliczone i usuwane ze strony internetowej Facebooka.

          Każdy uczestnik a koniec projektu otrzymuje certyfikat uczestnictwa w programie.

           

           

          Spójrz moimi oczami - program własny realizowany we wszystkich grupach aut. M. Cieślak

          Założeniem tego programu jest ukazanie inności jako czegoś dobrego, nie dyskryminującego drugiego człowieka, pokazanie, że jest wiele inności w naszym otoczeniu. Bo przecież różnimy się wyglądem, jedno dziecko ma piegi, inne nosi okulary, są dzieci na wózkach inwalidzkich i mające inny kolor skóry. Ale tak naprawdę wszyscy jesteśmy dobrymi ludźmi i akceptujemy te równice. Celem jest uświadomienie dzieciom, że obok niego mogą pojawiać się różnice i by nauczyło się je akceptować, oraz by nie odczuwało lęku z powodu swojej inności. Program skonstruowany jest w sposób spiralny, optymalny w edukacji przedszkolnej. Konstrukcja programu pozwala na wielokrotne powracanie do poznanych już treści, ale za każdym razem ich zakres jest wzbogacany. Powoduje to pogłębianie wiedzy dziecka, utrwalanie poznanych pojęć i informacji a także rozwijanie nabytych umiejętności.

           

          Logicznie w przedszkolu - program własny realizowany we wszystkich grupach aut. M. Cieślak

           

          Podstawowym zadaniem przedszkola jest stworzenie dzieciom jak najlepszych warunków do rozwoju osobistego, intelektualnego i społecznego. Dzięki wprowadzeniu programu dzieci zyskają większe szanse na prawidłowy rozwój oraz będą pogłębiać swoją wiedzę o nowe wiadomości w dziedzinie matematyki i muzyki. Najważniejsze przy tym jest to, by dzieci uczyły się poprzez zabawę, wykazując się własną aktywnością twórczą. Dzięki kodowaniu dzieci uczą się rozumieć otaczający ich świat i zachodzące w nim zmiany. Wprowadzenie nauki programowania w pierwszym etapie edukacyjnym daje dzieciom szansę na zdobywanie kompetencji przyszłości, odpowiedzialne wprowadzanie w cyfrowy świat, kształtowanie logicznego, algorytmicznego myślenia, ale również wdrażanie do pracy zespołowej. Założeniem niniejszego programu jest rozwijanie u dzieci przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni przestrzennej orz słuchowo-muzycznej. W czasie zajęcia maluch rozwijał będzie podstawowe funkcje poznawcze: pamięć, koncentrację uwagi analizę i syntezę wzrokową, słuchową oraz koordynację ruchową.  Matematyka bardzo ściśle wiążę się z muzyką, kodowanie z rytmizacją dlatego połączyłam te dwie aktywności. Nie mniej jednak w treści wprowadzające podstawy kodowania można bardzo łatwo wpleść zajęcia z zakresu każdej edukacji, połączyć z edukacją językową, edukacją artystyczną, gimnastyką. Nie musimy ich wydzielać, traktować jako odrębnych zajęć, świetnie bowiem korelują z innymi treściami edukacyjnymi, są też „przezroczyste tematycznie”, więc niezależnie od realizowanych zagadnień czy tematyki tygodnia będą współgrały na zajęciach.

          Program „Logicznie w przedszkolu” realizowany będzie w oparciu o matę edukacyjną EDU SENSE, GEMIBOTY, bumbum rurki oraz o metodę uczymy dzieci programować i metodę Kolorowych Dźwięków

           

          Stop nie zgadzam się - program własny realizowany we wszystkich grupach aut. M. Cieślak

           

          W codziennym życiu przedszkolaka agresja może „zdarzyć się” w każdym miejscu i czasie. Zachowania agresywne dzieci niepokoją zarówno rodziców, nauczycieli, jak i same dzieci. W związku z tym powstała niniejsza propozycja programu przeciw agresji dla dzieci w wieku przedszkolnym. Inspiracją do opracowania programu był fakt pojawiających się każdego roku trudności wychowawczych u naszych wychowanków. Jednym z warunków powodzenia programu jest dobrze przebiegająca współpraca wychowawcy z rodzicami, gdyż praca w przedszkolu stanowi jedynie uzupełnienie działań i wysiłków rodzinnych w radzeniu sobie m.in. z agresją. Dlatego też program ten obejmuje nie tylko pracę z wychowankiem lecz również i z rodzicem.

          Program prowadzony będzie dwutorowo, z nastawieniem na dzieci i  rodziców. Prowadzony będzie podczas codziennych zajęć z dziećmi, a także podczas indywidualnych spotkań i konsultacji z rodzicami, zebrań, zajęć i warsztatów.

          Zadaniem programu jest zaszczepienie w dzieciach pozytywnych wzorców zachowani, tak by dziecko rozumiało, że grupa rówieśnicza jest jedną, ale nie jedyną wartością w jego życiu; znało właściwe sposoby zachowania się wobec innych; wiedziało, w jaki sposób radzić sobie z negatywnymi uczuciami; rozumiało potrzebę rozwiązywania konfliktów; wiedziało, kto to jest dobry przyjaciel i dążyło do tego by nim być; szanowało innych.

          Rodzice natomiast powinni poznać sposoby komunikacji z dzieckiem, rozumienia ich potrzeb, adekwatnego reagowania w zaistniałej sytuacji.

           

           

          eTwinning Polska
          Projekt współpracy międzynarodowej w ramach e-Twinning

          W bieżącym roku szkolnym wymienimy się kartkami bożonarodzeniowymi i wielkanocnymi z dziećmi z wielu krajów europejskich, takich jak: Szwecja, Turcja, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Anglia, Portugalia, Węgry, Włochy, Litwa, Hiszpania, Rumunia. Współpraca międzynarodowa pomoże przedszkolakom w zrozumieniu konieczności nauki języka angielskiego, a tym samym podniesie ich poziom motywacji. Dzieci będą mogły porównać kartki świąteczne charakterystyczne dla wyżej wymienionych krajów, poznać ich kulturę, tradycje, co w rezultacie przyczyni się do rozwoju tolerancji w stosunku do innych nacji.



          Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.
          W ramach programu tworzone są dla przedszkoli eksperckie materiały edukacyjno-poznawcze, w tym scenariusze zajęć, angażujące dzieci i wychowawców do wspólnej zabawy i udziału w konkursach. Zdrojek – główny bohater programu zachęca dzieci do wybierania wody jako podstawowego napoju.

           


          Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli  poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 5 milionów dzieci. Przedszkolaki biorą udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiadują się dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu. Podczas realizacji programu dzieci bawią się, uczą i poznają świat przyrody.

           

          Projekt z zakresu doradztwa zawodowego: Celem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie wiedzy oraz zainteresowań dzieci na temat wybranych zawodów, jak i wyrobienie wśród przedszkolaków szacunku do ludzkiej pracy oraz uświadomienie znaczenia pracy w życiu człowieka.

           

           

          Projekt edukacyjny realizowany przy współpracy Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Tychach „ Klub zdrowego przedszkolaka”. Głównym jego celem jest wspieranie prawidłowego rozwoju dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia w placówkach przedszkolnych. Działania projektowe mają na celu wzbogacenie wiedzy dzieci z dziedziny zdrowia, wykształcenie u nich postawy prozdrowotnej, nabycie określonych umiejętności oraz przyswojenie prawidłowych przyzwyczajeń i nawyków higieniczno-zdrowotnych. Poruszana tematyka nawiązuje do prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej, higieny rąk, promieniowanie słoneczne oraz rodzaje dymów i ich unikanie.

           

          Moje kuchcikowo: Celem programu jest doskonalenie sprawności manualnych, czynności samoobsługowych związanych z przygotowywaniem posiłków, wprowadzanie dzieci w świat wartości estetycznych poprzez naukę kulturalnego podawania, spożywania potraw, nakrywania do stołu, czerpania radości ze wspólnego biesiadowania przy wspólnym stole, dostarczanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania, budowanie systemu wartości, w tym wychowywanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co dobre i co złe poprzez kształtowanie pożądanych nawyków higienicznych i żywieniowych, poznawanie produktów w możliwie naturalnej i nieprzetworzonej postaci, rozwijanie wrażeń estetycznych podczas tworzenia i spożywania potraw (potrawa ładnie przybrana, stoły estetycznie nakryte).

           

          Program promujący zdrowie – Zdrowe żywienie w przedszkolu i w domu. Celem programu jest wdrażanie zasad prawidłowego żywienia u dzieci w wieku przedszkolnym poprzez kształtowanie prozdrowotnych postaw i zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości. Ma na celu zakładanie przedszkolnych ogródków, w celu obserwacji  jak rosną warzywa a potem samodzielnego przygotowywania z nich potraw. 

           

          Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej pt. „Czyste powietrze wokół nas” adresowany jest do dzieci pięcio i sześcioletnich oraz ich rodziców. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Program jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Zajęcia edukacyjne dla dzieci oraz rodziców prowadzą wychowawcy grup przedszkolnych wykorzystując materiały edukacyjne przygotowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Logo programu to zielony „Dinuś”, który przeprowadza dzieci przez kolejne etapy programu.

           

           ”Metody wyciszające i relaksujące grupę” – celem zajęć jest rozładowanie napięcia ruchowego i emocjonalnego, podniesienie poczucia własnej wartości, wyciszenie, rozluźnienie, doświadczenie współpracy i współdziałania w grupie, wdrożenie do zdrowej rywalizacji.

           

           
          Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org
          Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie partonatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. Patrnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.
          DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
           
              Czyściochowe Przedszkole
          Czyściochowe Przedszkole to program edukacyjne skierowany do przedszkolaków. Wiemy, jak ważna jest nauka zasad higieny od najmłodszych lat. Nawyki, które zbudujemy w tym czasie, zostają z dziećmi przez całe życie. Dbanie o higienę to klucz do zdrowia i odporności w przyszłości.

          Czyściochowe Przedszkole to program edukacyjny dla przedszkoli w całej Polsce
          organizowany przez firmę Rossmann w ramach programu Rossnę! Junior.
          Wizja i cel programu
          Higiena osobista to jeden z istotniejszych elementów codziennego życia, który wpływa nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie. Dobrych nawyków, także higienicznych, uczymy się już od najmłodszych lat. To, co wtedy przyswoimy, procentuje w dorosłym życiu. Czas intensywnej nauki w wieku przedszkolnym warto wykorzystać także na kształtowanie dobrych nawyków higienicznych. Program Czyściochowe Przedszkole ma na celu pomagać  w edukacji i motywowaniu przedszkolaków do codziennego dbania o higienę.
          Krótkie historie bohaterów Czyściochowa przybliżają dzieciom świat codziennej higieny! Siódemka uroczych zwierzaków zmierzy się z różnymi trudnościami higienicznymi i w atrakcyjny, przyjazny dzieciom sposób pokaże, jak dbać o dobre nawyki. Każdy z bohaterów odpowiada za inny aspekt czystego oraz zdrowego ciała i z pomocą swoich sprzymierzeńców walczy z antyhigienicznymi przeciwnikami, takimi jak na przykład Ząbiaki czy Bakteriaki.

  • Galeria zdjęć

      brak danych