• Problem z głowy

• Trudno uwierzyć, ale wszawica to wciąż aktualny problem w XXI wieku. Pomimo tego, iż mówi się o niej znacznie mniej niż dawniej, to nadal atakuje równie często. Wszawica powraca regularnie, a mity krążące wokół niej niestety przyczyniają się do jej rozprzestrzeniania. Często stanowi ona również temat tabu, o którym nie chcemy rozmawiać. Niewiele osób wie, że wszawica nie jest skutkiem braku higieny czy złej sytuacji materialnej rodziny. Zarazić może się nią każdy.

ludwigl2_1

Fakty o wszach głowowych:

• Są małymi, bezskrzydłymi owadami żyjącymi na głowie człowieka.
          • Preferują najcieplejsze miejsca na głowie człowieka takie jak uszy czy kark.
          • Nie mają nic wspólnego z higieną. Występują zarówno na włosach długich
            jak i krótkich, czystych i brudnych.
          • Żywią się krwią z ludzkiej głowy do 4 razy dziennie.
          • Gryzą skórę głowy i wstrzykują substancję- ślinę, która podrażnia skórę głowy i powoduje swędzenie.
          • Nie przenoszą chorób, ale drapanie może spowodować uszkodzenia skóry, która jest narażona na zakażenia.
          • Nie mogą przetrwać dłużej niż 2 do 3 dni poza włosami.
          • Mogą przetrwać mycie włosów przez mocne chwytanie się włosa oraz zamykanie otworów przez które oddycha, umiejscowionych po bokach ciała.
          • Nie potrafią skakać, latać i pływać.
          • Rozmnażają się bardzo szybko. Samica może złożyć do 10 jaj dziennie. Jaja występują zazwyczaj przy nasadzie włosa, blisko skóry głowy i znacznie trudniej je usunąć. Im wcześniej wykryte tym łatwiej można się ich pozbyć.
          • Letnie kolonie i obozy oraz wyjazdy na „zieloną szkołę”  to czas, gdy wskaźniki zakażeń wszawicą są najwyższe.

Jak rozpoznać wszy u dziecka?

mamma-gulliver

Bardzo trudno jest rozpoznać wszawicę w początkowym stadium, gdy nie daje ona jeszcze żadnych objawów. Najczęstsze objawy:

• świąd głowy – należy pamiętać, że jest to reakcja alergiczna na ślinę i kał wszy i nie występuje ona u wszystkich ludzi, jednak zdarza się w większości przypadków,
          • otarcia, zaczerwienienia spowodowane nieustannym drapaniem swędzącej skóry głowy,
          • u nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami często mylone z łupieżem, które jednak w odróżnieniu od niego mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać, czy są to gnidy powinno się użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy dają się wyczesać, wówczas możemy mieć pewność, że to wszawica.

Powyższe objawy zaobserwowane u dziecka powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Warto wtedy sprawdzić stan włosów malucha. Jak to zrobić?

• Sprawdź suche włosy używając gęstego grzebienia.
          • U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem.
          • Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć.
          • Aby się przekonać czy są to gnidy, należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica.

Jeżeli już wiemy, że mamy do czynienia z wszawicą, zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie. Po 7 dniach od przeprowadzenia kuracji ponownie sprawdź włosy dziecka i jeżeli to konieczne, powtórz leczenie.

Ponad to należy wyprać pluszaki, ubranie (także kurtkę, czapkę, szalik), dywan, pościel. Wyczyścić szczotki i grzebienie, a kurację skóry głowy należy przeprowadzić u wszystkich domowników.

Ponieważ wszawica może przytrafić się każdemu dziecku – warto wiedzieć po jakie rozwiązania sięgnąć, aby pozbyć się jej skutecznie i szybko. Niektóre środki przeciwko wszawicy zawierają toksyczne substancje biobójcze, które po zaaplikowaniu na zakażoną skórę głowy mogą powodować podrażnienia, alergie lub groźne działania neurotoksyczne. Z tego względu należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj wybieranych preparatów.

Profilaktyka wszawicy

Ważne jest, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom prawidłowe zasady profilaktyki wszawicy oraz wybierać skuteczne i bezpieczne rozwiązania.

mammaludwig1_picc

Do zarażenia może dojść poprzez:

• bezpośredni kontakt z włosami osoby chorej m.in. poprzez przytulanie się, stykanie się głowami,
          • bezpośrednio poprzez używanie wspólnych przyborów do pielęgnacji włosów (szczotki, grzebienia), ozdób do włosów,
          • używanie wspólnych ręczników i bielizny pościelowej, pożyczanie czapek, szalików,
          • w dużych skupiskach ludzkich, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo występowania wszawicy i gdzie może dojść do kontaktu „głowa z głową” (przedszkola, szkoły, internaty, kolonie).

Jeżeli w otoczeniu pojawia się problem wszawicy warto sięgnąć po preparaty zabezpieczające przed zarażeniem jak np. Paranit Ochronny, który nie tylko zabezpiecza przed zakażeniem wszawicą, ale również dba o dobrą kondycję włosów.

Więcej informacji https://problem-z-glowy.pl/

Stanowisko oraz informacje dla placówek i rodziców:

- Głównego Inspektora Sanitarnego stanowisko-GIS-ws-wszawicy.pdf

- Narodowego Instytutu Zdrowa Publicznego Pedikuloza-_Wszawica_link.pdf